içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Aynalı Pazar

Bugun...

Atık Plastiklerden Değer Katan Dev İş Birliği

Tarih: 08-07-2024

Atık Plastiklerden Değer Katan Dev İş Birliği

Biotrend, 2024 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Sonuçlar, şirketin alternatif enerji üretimi ve atık yönetimi alanlarındaki faaliyetlerinin güçlü bir büyüme ve karlılık gösterdiğini ortaya koyuyor.


RAKAMLARLA 2024 YILI İLK ÇEYREĞİ
Biotrend, 2024 yılının ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre net karını %67 artırarak ve %92netkar marjı ile güçlü bir finansal performans göstererek 558 milyon TL kar elde etti. Şirket, elektrik üretiminin %99,24'ünü eski YEKDEM tarifesiyle satarak verimliliğini maksimize etti ve 2022 yılından, 2024 yılının ilk çeyrek sonuna kadar7,3 milyon ABD Doları karbon kredisi geliri elde ederek sürdürülebilirlik taahhüdünü pekiştirdi.


BİOTREND, FREEPOİNTSTRATEJİK YATIRIM ORTAKLIĞI İLE PLASTİK KİRLİLİĞİNE KARŞI MÜCADELEYİ GÜÇLENDİRİYOR
Biotrend ve FreepointEco-Systems International Ltd. (FreepointEco-Systems), plastik kirliliğine yönelik döngüsel ekonomideki ayak izlerini genişletmek için potansiyel bir stratejik ortaklık duyurdu. Ortak vizyonları sayesinde bu iş birliği, plastik ileri dönüşüm endüstrisindeki yatırımlarını Türkiye, Balkanlar ve Orta Asya gibi ülkelerde güçlendirecek.


Bu girişimle bağlantılı olarak Biotrend ve FreepointEco-Systems, kullanılmış plastiklerin orijinal hammaddesine dönüşümünü sağlayacak projeler gerçekleştirerek döngüsel ekonomi alanındaki varlıklarını güçlendirecek. Bu işbirliği ile, atık plastiği kimyasal ileridönüşüm yoluyla, yeni plastik yapımında kullanılan reçineler de dahil olmak üzere petrokimyasal ürünlerin üretiminde hammadde olarak kullanılan nafta ikamesi bir ürün olan piroliz yağına dönüştürülecek.


Biotrend, bu girişime endüstri uzmanlığını ve İzmir Aliağa’dakurulacak olan yılda 60.000 ton işleme kapasitesine sahip gelişmiş bir plastik ileri dönüşüm tesisi inşa etme ve işletme deneyimini getiriyor. Freepoint Eco-Systems ise büyük ölçekli, gelişmiş plastik ileri dönüşüm tesisleri inşa etme, işletme ve sahip olma konusunda uzmanlaşmış bir şirket. Bu tesislerde, atık plastikler yeni plastik üretiminde kullanılabilecek piroliz yağına dönüştürülüyor. Freepoint Eco-Systems ve bağlı kuruluşları, Kuzey Amerika, Avrupa ve Güneydoğu Asya'da plastikleri dönüşüm projeleri geliştiriyor ve yatırım yapıyor.

 

FACEBOOK YORUM
Yorum