içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

http://www.canakkaleaynalipazar.com

Bugun...

"Baro Başkanları İtilip, Cüppelerinden Çekiştirilecek İnsanlar Değildir"

Tarih: 22-06-2020

Ankara'ya yürüyüş gerçekleştiren 80 Baro Başkanı'nın Ankara'ya metreler kala polis ekiplerince engellenmesi sonrasında çıkan arbedelerde bazı Baro Başkanlarının darp edildiği iddia ediliyor. Yaşanan olaylar sonrasında Çanakkale Barosu Yönetim Kurulu basın açıklamasında bulundu.

 

Çanakkale Barosu Yönetim Kurulu adına açıklamayı Baro Başkan Yardımcısı Av.İbrahim Cem Erbil, her Türk Vatandaşının en temel hakları olan seyehat özgürlüğünün kısıtlanamayacağının anayasal güvence altına alındığına dikkat çekerek; "Tüm kamuoyunun malumu olan ve 22 Haziran 2020 Pazartesi günü Ankara’da meydana gelen olaylara ilişkin süreçle ilgili olarak Mayıs ve Haziran aylarında gerek Çanakkale Barosu olarak gerekse diğer Barolarla farklı tarihlerde 5 farklı basın açıklaması kamuoyu ile paylaşılmıştır. Basın açıklamalarının tarihleri farklı olsa da hepsinin ortak konusu; avukatlık mesleğinin asıl sorunlarının çözümü yerine, Baroların yapısının ve seçim sistemlerinin değiştirilmesine yönelik çalışmaların yersizliğine dair itirazlarımızdır" dedi.

 

"BAŞKANLARIMIZ ANITKABİR'DE ATATÜRK'ÜN HUZURUNA ÇIKMAK İSTEMİŞLERDİR"

Açıklamanın devamında; "Gelinen süreçte itirazlarımızın itibar görmemesi ve Avukatlık Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliklerden vazgeçilmeyeceğinin anlaşılması üzerine içinde Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan’ın da bulunduğu Baro Başkanları, 19 Haziran 2020 günü Ankara’ya yürüyüş başlatmışlardır. 22 Haziran 2020 Pazartesi günü Ankara’ya varışla birlikte tüm Baro başkanlarının katılımı ile Anıtkabir’de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıkılması kararıysa maalesef uygulanamamıştır" denildi.

 

"BU TAVIR SAVUNMAYA, AVUKATA, HUKUKA VE ADALETE BAKIŞI GÖSTERİYOR"

Baro Başkanlarına polislerce uygulanan tavırların rahatsız edici olduğu belirtilen açıklamada; "Bırakın Baro Başkanlarını Türkiye Cumhuriyeti’nin her vatandaşının en temel Anayasal haklarından olan seyahat özgürlüğü kısıtlanmış ve Baro Başkanlarımızın Ankara’ya girişi polisin fiili müdahaleleriyle zor kullanılarak engellenmiştir. Bu tavır savunmaya, avukata, hukuka ve adalete bakışın ne olduğunu sözlere gerek kalmadan açıklamaktadır" denildi.

"SÜREÇ DEVAM EDERSE FİZİKEN YANLARINDA OLACAĞIMIZI BİLDİRİRİZ"

Çanakkale Barosu Yönetim Kurulu adına açıklamayı Baro Başkan Yardımcısı Av.İbrahim Cem Erbil açıklamayı şu ifadelerle sonlandırdı; "Onbinlerce avukatı temsil eden Baro Başkanları itilip kakılacak, cübbelerinden çekiştirilecek kişiler değildir! Savunmanın temsilcilerine reva görülen bu davranışların sözlük karşılığı zulüm, bizlerin bu anti demokratik uygulamalar karşısında hissettiğimiz duygunun adı ise başkası yani muktedirler adına utançtır! Şu anda Ankara’da Anıtkabir’e yürümelerine izin verilmeyen, tüm yurttaşların haklarını savunmak için orada bulunan tüm Baro Başkanlarının yanında olduğumuzu, sürecin devam etmesi halinde fiziken de yanlarında olacağımızı tüm kamuoyuna saygılarımızla bildiririz."

FACEBOOK YORUM
Yorum