içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Aynalı Pazar

Bugun...

“Bu Bir Referandumdur; Demokrasi Mi, Tek Adam Rejimi Mi”

Tarih: 23-05-2023

“Bu Bir Referandumdur; Demokrasi Mi, Tek Adam Rejimi Mi”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek CHP İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, İl Başkanı Güler Koçer, Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Umurbey Belediye Başkanı Erdal Doğan, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, yönetim kurulu üyeleri ve partililer katıldı.

 

“İNANIYORUZ; HALKIMIZ YETKİYİ MİLLET İTTİFAKINA VERECEKTİR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek yaptığı açıklamada, 14 Mayıs seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın halktan güven oyu alamadığını belirterek, “Türkiye’yi yöneten yürütmenin başındaki Recep Tayyip Erdoğan seçmenden güven oyu alamamıştır. Çanakkale’de de seçmenin büyük çoğunluğu değişim talep etmiştir. TBMM’nde yasama organında seçmen çoğunluğu Cumhur İttifakı’na vermiştir. Her zaman söylediğimiz gibi Türkiye’nin temel sorunlarını ağırlaştıran derinleştiren bu ucube sistemdir. Bu sistemde yasama, yürütme, yargı güçleri tel elde toplandı. Biz inanıyoruz ki milletimiz 28 Mayıs’ta yürütmeyi Millet İttifakı’na verecektir” dedi.

 

“HALK ERDOĞAN’A GÜVENOYU VERMEMİŞTİR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek konuşmasının devamında; “14 Mayıstaki seçimde Türkiye’yi yöneten yürütmenin başındaki Recep Tayyip Erdoğan, seçmenden güvenoyu alamamıştır. Çanakkale’de de seçmenin büyük çoğunluğu değişim talep etmiştir. TBMM’de yasama organında seçmen çoğunluğu Cumhur İttifakına verilmiştir. Her zaman söylediğimiz gibi; Türkiye’nin temel sorunlarını ağırlaştıran, derinleştiren bu ucube sistemdir. Bu ucube sistemde maalesef, yasama, yürütme ve yargı tek elde toplanmıştır. Biz inanıyoruz ki milletimiz 28 Mayıs seçiminde yürütmeyi Millet İttifakına verecektir. Çünkü bu kuvvetler ayrılığı, denge ve denetleme açısından çok önemlidir” dedi.

 

“BU BİR REFERANDUMDUR; DEMOKRASİ Mİ, TEK ADAM REJİMİ Mİ”

Seçimlerin referandum özelliği olduğuna dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek; “Yasamayı alan yürütmeyi de alırsa; yasama ve yürütme yargıyı da ele geçiriyor. İşte o zaman tüm hak ve özgürlükler tehlikeye giriyor; ekonomik ve siyasi kriz derinleşiyor. 28 Mayıs tarihindeki seçim referandum niteliğinde olacaktır. Demokrasi mi diyeceğiz, Tek Adam Rejimi mi diyeceğiz? Kadın-Erkek eşitliğine inananlarla mı yürüyecek Türkiye yoksa bu eşitliğe inanmayanlarla mı? Artık o kadar ileri gittiler ki; Medeni Kanuna saldırıyorlar. Kadın erkek eşitliğini güvence altına alan hükümlere saldırıyorlar, ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair 6284 sayılı kanuna saldırıp kaldırılmasını istiyorlar. Genç kadınların sahiplendirilmesini isteyen bir zihniyet ile savaşıyoruz. 28 Mayısta Türkiye karar verecek; kadın erkek eşitliği mi yoksa kadınların eşya olarak görüldüğü çağdışı bir dönem mi olacak. Bu saldırılar artık çok net bir şekilde ortaya çıktı. AK Parti içerisinden bir kısım, Hüdapar ve Yeniden Refah bunları dile getiriyorlar” dedi.

“EKONOMİK TABLONUN SORUMLUSU KİM”

İktidarın ülkeyi hiçbir açıdan yönetemediğini söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek; “Türkiye’yi büyüteceğiz diyorlar. Ancak Türkiye bu ucube sistemle, basiretsiz yönetimle her geçen gün küçülüyor. Dünyada en büyük 17’nci ekonomiydik, şimdi 22’nci sıradan düşmek üzereyiz. Dünyada ilk 500 üniversite içerisinde üniversitemiz kalmadı. Gerçek büyüklük akıl ve bilim yolunda ilerlemekle olur. Erdoğan’ın atadığı 71 rektörün bilimsel atıf alan makalesi, eseri, kitabı yok: Türkiye bu şekilde büyüyemez. OCD ülkeleri arasında en genç ülke Türkiye diyorlar ama Türkiye’de 3 milyon genç işsiz. Her 100 işsizden 29’u üniversite mezunu. 1 milyondan fazla üniversite mezunu işsizimiz var. Her 100 gençten 48’i ekonomik kriz sebebiyle okulu bırakmak zorunda kalıyor. Bu tabloyu kim yarattı” dedi.

 

“GENÇLERİNE UMUT VEREMEYEN ÜLKE, GELECEĞİNE UMUTLA BAKAMAZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek konuşmasının devamında; “Gençlerine umut veremeyen ülke, geleceğine umutla bakamaz. O yüzde 28 Mayıs seçimi referandum niteliğindedir. Bizler kendimiz yada partilerimiz için değil; çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceği için oy istiyoruz. Bu zihniyeti, yokluluğu, yolsuzluğu ve yozlaşmayı bitirmek için 28 Mayıs’ta mutlaka başaracağız. Kendinden olmayanı mülakatlarda işsiz bırakan bu zihniyet bu tablonun sorumlusudur. Artık karı koca bir çift çalışsalar da bir ev yada araba alma umutları yok. Recep Tayyip Erdoğan ilk kez 2014 yılında cumhurbaşkanı seçildi. Dolar o zaman 2-2,5 lira idi, 2018 yılında “Verin Bu yetkiyi” diyerek bir kez daha cumhurbaşkanı seçildi; o gün dolar 4,5 TL civarındaydı. Bugün dolar serbest piyasada 20 TL’nin üzerinde işlem görüyor. Hani diyorlar ya “Dolarla mı maaş alıyorsun” diye; Türkiye her gün faiz lobilerin 73 milyon dolar faiz ödüyor. 21 yılda 500 milyar doların üzerinde faiz ödediler. Milletin tüm varlığını faiz lobilerine teslim etmiş bir iktidar var. Bu basiretsiz ve ucube sistem devam ederse; 30 lirayı da geçer 50 lirayı da geçer. Nereye gideceğini tahmin etmek imkansız. Enflasyon da 3 haneli rakamlara ulaşır. Bu sebeple 28 Mayısta çok önemli bir karar vereceğiz.

 

“28 MAYIS’TA MAÇ 0-0 BAŞLAYACAK”

Vatandaşları seçimlerde oy kullanmaya davet eden Muharrem Erkek; “FETÖ’nün siyasi ayağı yargılansın mı yargılanmasın mı buna karar vereceğiz. Gaffar Okkan’ın katilleriyle, Konca Kuriş’i domuz bağı ile öldürenlerle mi yürüyecek Türkiye, başka bir karar mı verecek? Depremde çadır ve kan satan yönetimle mi yoksa ahlaklı, basiretli bir yönetimle mi devam edecek? FETÖ ile birlikte şanlı ordumuza kumpas kuranlarla mı devam edeceğiz? Yokluluğu, yolsuzluğu, yozlaşmayı her geçen gün büyüten bu sistemle mi yürüteceğiz ülkeyi buna karar vereceğiz. 28 Mayıs’ta bir maça çıkacağız ve maç 0-0 başlayacak. Bütün vatandaşları geleceği ile ilgili karar vermek için sandığa giderek oy kullanmaya çağırıyorum” dedi.

FACEBOOK YORUM
Yorum