içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

http://www.canakkaleaynalipazar.com

Bugun...

Çanakkale'de 6.2 Büyüklüğünde "Masabaşı" Deprem Tatbikatı

Tarih: 02-10-2019

Çanakkale'de 6.2 Büyüklüğünde

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından afetlere hazırlık kültürünün yerleşmesi için 2019 yılının "Afetlere Hazır Ol" sloganıyla "Afetlere Hazırlık Yılı" olarak ilan edilmişti. İstanbul'da meydana gelen ve büyük korku yaratan 5,8'lik depremin ardından Çanakkale Valisi Orhan Tavlı gözetiminde masabaşı Deprem tatbikatı gerçekleştirildi.

 

6,2 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM SENARYOSU CANLANDIRILDI!

Tatbikatta, Çanakkale'de; 30 Eylül 2019 Pazartesi günü saat 09:30’ da Balıkesir-Edremit fayında 6,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği senaryosu üzerine gerçekleştirildi.  Depremden Ayvacık, Ezine ve Bayramiç ilçelerinin etkilendiği, hasarlı ve yıkık binaların olduğu bilgisi alınması üzerine kurumların çalışmaları incelendi.

TAMP – Çanakkale Planı gereğince 112 Acil Çağrı Merkezi Hizmet Binasında Vali Orhan Tavlı başkanlığında, İZDES Heyeti Başkanı Vali Mehmet Tekinarslan, Heyet Üyesi Şube Müdürü İlhan Biçer ve Heyet Raportörü Grup Başkanı Özgür Karademir’in katılımı ile Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyeleri Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, İl Jandarma Komutanı Albay Emrullah Büyük, Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanı Yarbay Alparslan Baysal, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ersin Fırat, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, Sağlık İl Müdürü Ali Taşçı, Ana ve Destek çözüm ortaklarının katılımı ile tatbikat icra edildi.

 

Tatbikatta; deprem senaryosuna göre etkilenen yerlerden bilgi toplama ekiplerince, Bilgi Yönetimi Değerlendirme ve İzleme Hizmet Grubuna iletilerek plan kapsamında hizmet gruplarından ekip ve ekipman görevlendirmeleri talep edildi. Bu talepler; Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi (AYDES) üzerinden ilgili hizmet gruplarına gönderilerek sahaya ekip ve ekipman görevlendirmesi yapıldığı gibi, hizmet grubu yöneticilerimiz de hizmet gruplarının sahada yaptıkları tüm faaliyetleri İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyelerine sunuldu.

"EKSİKLİKLERİ GÖRMEMİZ BAKIMINDAN FAYDALI BİR TATBİKATTI"

TAMP Çanakkale Planına göre 26 Hizmet Grubu AYDES tatbikat değerlendirme ve sonuç raporunu doldurmasının ardından tatbikatı tamamlandı. Tatbikatı değerlendiren Çanakkale Valisi Orhan Tavlı; "Önlemler almak ve yaşanabilecek eksiklikleri görmemiz bakımından tatbikatların faydalı oldu" değerlendirmesinde bulundu. Vali Orhan Tavlı, AFAD İl Müdürlüğünün afetlere karşı hazırlık çalışmalarının memnuniyet verici olduğunu belirterek, tatbikata katılanlara teşekkür etti.

FACEBOOK YORUM
Yorum