içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

http://www.canakkaleaynalipazar.com

Bugun...

Çanakkale ve İlçelerinde Tehlikeli Boyut!

Tarih: 28-10-2020

Çanakkale ve İlçelerinde Tehlikeli Boyut!

Covid-19 salgını ile mücadele de Çanakkale’deki kurumlar büyük başarı sergilerken; halkta mücadeleye aldığı tedbirlerle destek verince salgın zaman zaman endişe verici boyutlara ulaşsa da bugüne kadar birçok ile göre daha iyi bir sınav verildi. Fakat geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da dikkat çektiği gibi Çanakkale’de salgında görülen vakalar önceki aya göre yüzde 50 artış sergiledi.

 

ÇANAKKALE İL MERKEZİ…

Geçtiğimiz aylarda salgın genellikle Çanakkale’nin Kepez beldesinde yüksek seviyede görülürken; Kepez’de gözle görülür düşüş HES’e de yansıdı. Çanakkale İl merkezinde günler sonra salgın gözle görülür şekilde arttı. Özellikle Esenler Mahallesinde Demokrasi Caddesi bölgesi, Demircioğlu Caddesi, Bankalar Caddesi, Atatürk Caddesi ile Troya Caddesinin büyük kısımları ile ÇOMÜ’nün Terzioğlu yerleşkesinin bulunduğu bölgedeki yoğunluk dikkat çekiyor.

LÂPSEKİ VE GELİBOLU…

Çanakkale Boğazının her iki yanındaki ilçeler olan Lâpseki ve Gelibolu’da da vaka artışı dikkat çekici seviyelere ulaştı. Lâpseki’nin Çardak beldesinde de vaka gözlemlenirken; Gelibolu’nun ilçe merkezindeki yüksek riskli bölgeler endişeleri daha da arttırıyor.

BİGA HAFTALARDIR TEHLİKELİ BOYUTTA!

Geçtiğimiz aylarda sıklıkla karantinaya alınan köy, mahalleler ile anılan Biga’da en son açılan okullarında 5’nde de Covid-19 rastlanmıştı. İlçedeki yoğunluk neredeyse tüm mahallelere yayılmış durumda. Aynı yoğunluk Biga’ya bağlı beldelerde de yaşanıyor.

ÇAN’DAKİ YÜKSELİŞ DİKKAT ÇEKİCİ!

Son haftalarda gittikçe artan vakalarla dikkat çeken bir başka ilçe ise Çan oldu. Çan ilçe merkezinde riskli bölge olan kırmızı alanların yoğunluğuna karşın; Yenice ilçe merkezinde ise çok az sayıda yoğunluk var. Öte yandan Yenice’nin köylerinde ise yoğunluk devam ediyor.

ECEABAT’TA HİÇ VAKA YOK!

HES uygulamasında göre; Çanakkale’nin tam karşı kıyısında bulunan Eceabat ilçesinde hiçbir vaka bulunmaması dikkat çekti! Genelde tek tük vaka görülen ilçede bugüne kadar neredeyse hiç yüksek risk belirtilmemişti.

 

Çanakkale’nin ve Türkiye’nin turizm cennetlerinden olan Gökçeada ve Bozcaada’da ise tek tük vaka olduğu görülüyor. Özellikle turizm sezonunda binlerce kişiyi ağırlayan ilçelerde vakalardaki düşüş yetkililerce de sevindirici bulunuyor.

BAYRAMİÇ, EZİNE VE AYVACIK’T DURUM..

Geçtiğimiz haftalarda riskli bölgeleri sayıca olan Bayramiç ve Ezine’de düşüş yaşanıyor. Turizm bölgelerinden Edremit ve Akçay’daki yoğunluklara rağmen Ayvacık’ta da vakalardaki düşüş dikkat çekici. İlçedeki düşüş Beldelere de yansımış durumda.

 

FACEBOOK YORUM
Yorum