içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

http://www.canakkaleaynalipazar.com

Bugun...

Çevreciler "İkinci Bayram" İlan Etti

Tarih: 30-10-2020

Çevreciler

Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş, Kazdağları’nda maden arayan Alamos Gold ile ilgili “Devletten tazminat alıp çekip gitti” açıklaması heyecan yarattı. Su ve Vicdan Nöbeti koordinasyon kurulu ve çevreciler sevinçli haber sonrasında Cumhuriyet Meydanında basın açıklamasında bulundular. Su ve Vicdan Nöbeti koordinasyon kurulu adına basın açıklamasında bulunan Pınar Bilir şirketin Kazdağları’ndan çekilmesinden dolayı duydukları sevinci paylaşarak, mevcut durum hakkında şu bilgileri verdi; “Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı, Çanakkale ve Bayramiç Orman İşletme müdürlüğü sınırları dahilinde bulunan Balaban/Kirazlı mevkiinde altın madenciliği işletme faaliyeti yürütmekte olan Kanadalı şirket Alamos Gold 27.10.2020 tarihi itibariyle işletme sahasını Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerine teslim ederek ayrılmıştır.”

 

“ŞANTİYE VE İŞ MAKİNELERİNİN KORUNUYOR OLMASI BAZI KUŞKULARI..”

Kirazlı Altın madeni sahasında inceleme yaptıkları belirten Pınar Bilir bazı kuşkularının olduğunu dile getirerek; “Sahada yapılan inceleme sonucu şantiye binaları ve iş makinelerinin saha içinde korunuyor olması bazı kuşkuları da beraberinde getirmektedir. Buradan başta Orman Bölge Müdürlüğü olmak üzere ilgili kamu kurumlarını uyarıyoruz” dedi.

 

“DEVİR TESLİM YASA VE YÖNETMELİKLERE UYGUN YAPILDI MI?”

Su ve Vicdan Nöbeti koordinasyon kurulu adına basın açıklamasında bulunan Pınar Bilir, Kanadalı şirket Alamos Gold’un Orman Bölge Müdürlüğüne bölgeyi terk etmesi ile ilgili yapılan devir teslim ile ilgili olarak ise şu soruları yöneltti; “ Devir teslimin yasa ve yönetmeliklere uygun yapılmadığı konusunda kanaat oluşmaktadır. Şöyle kİ; ilgili şirkete saha teslim edilirken imzalanan protokolün ve ilgili şirket tarafından taahhüt edilen kuralların yerine getirilip getirilmediği, sahada herhangi bir rehabilitasyon çalışması yapılmadığı görülmekte olup, orman bölge müdürlüğü tarafından şirketten ağaçlandırma bedeli alınıp alınmadığı, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereği; ormanlara girenlere keyfi cezai işlem uygulanırken şantiye binası ve yüzlerce iş makinesi ile ormanı izinsiz olarak işgal eden şirkete herhangi bir yasal işlem yapılıp yapılmadığı, devir teslimde imzası bulunan görevlilerin yasalara uygun davranıp davranmadığı konuları kamuoyuna objektif olarak bildirilmelidir.”

“HAVASINA, SUYUNA TOPRAĞINA VE VATANINA SAHİP ÇIKAN..”

Pınar Bilir açıklamalarının devamında tüm çevre örgütlerine ve doğayı koruma mücadelesi veren her insana teşekkür ettiklerini belirtti. Bilir; “Bugün gelinen noktada havasına suyuna toprağına ve vatanına sahip çıkan duyarlı insanların yürüttüğü mücadele sonuç vermiştir. Katkı sunan herkesi kutluyoruz. Bugün 29 Ekim 2020 yani Cumhuriyet’in 97’nci yılı. Özellikle emperyal işgallere karşı Çanakkale’nin geçilmez olduğu tüm dünya insanlığı tarafından kabul edilmiştir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün işgalcilere karşı geldikleri gibi gidecekler sözü burada yaşam buluyor. İşgalci şirket mücadelemiz sonucu ülkemizi terk ediyor.”

 

“KAZDAĞLARI’NI RANTÇILARA YAR ETMEYECEĞİZ”

Alamos Gold veya başka bir şirketin Kazdağları’nı yok etmesine, buradan her türlü rant elde edilmesine karşı çıkacaklarını belirten Pınar Bilir; “Buradan elini ovuşturarak başka hayaller kuranları da uyarıyoruz. Yağma yok! Kazdağları’nı rantçılara yar etmeyeceğiz! Tahrip edilen bu alanın en kısa sürede eski haline dönüşmesi için çalışmaların bir an önce başlatılmasını, Orman Genel Müdürlüğü tarafından ağaçlandırma çalışmalarının başlamaması durumunda bizler tüm sahanın rehabilite edilerek ağaçlandırılmasını taahhüt ve talep ediyoruz. Yaşasın mücadelemiz! Yaşasın yaşam alanlarına ve doğasına sahip çıkan tüm doğaseverlerin birlik ve dayanışması! Yaşasın Cumhuriyet” ifadelerini kullandı.

FACEBOOK YORUM
Yorum