içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

http://www.canakkaleaynalipazar.com

Bugun...

Diyabet Hastalığı Farkındalık Etkinliği Düzenlendi

Tarih: 18-11-2023

Diyabet Hastalığı Farkındalık Etkinliği Düzenlendi

Avrupa ülkeleri arasında diyabet sıklığı bakımından ilk sıralarda yer alan ülkemizde Diyabetin erken tanılanması tedavisi ve yönetimi için diyabet farkındalığının oluşturulması amacıyla Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde bir dizi etkinlik düzenlendi. Şölen havasında geçen 14 Kasım Dünya Diyabet günü etkinliğine Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk, Başhekim Op. Dr. Hasan Keser, hastane yöneticileri, sağlık çalışanları ve vatandaşlar katılım sağladı. Hastane girişine kurulan stantlarda vatandaşlara ücretsiz kan şeker ölçümünün yanı sıra diyabet risk testi yapıldı. Standa başvuran vatandaş ve hastalara ayrıca diyabet hakkında bilgi ve eğitim broşürleri dağıtıldı.

 

“DİYABET KÜRESEL BİR SAĞLIK SORUNU HALİNE GELMEKTEDİR”

Etkinliklerde yapılan açıklamada vatandaşlara Diyabet hastalığının ciddiyeti şu sözlerle aktarıldı; “Diyabet bireylerin ve ailelerin yaşamlarını tüm yönleri ile etkileyen yaşam tarzı değişikliği gerektiren ve hayat boyu devam eden kronik metabolizma hastalığıdır. Dünyada hızla artmakta küresel bir sağlık sorunu haline gelmektedir. Uluslararası Diyabet Federasyonu verilerine göre 20-79 yaş aralığında 537 milyon diyabetli yaşıyor, dünyada her 10 kişiden biri 65 yaş üzerinde 5 kişiden biri ise diyabetli. Ülkemizde ise Türkiye diyabet epidemiyolojisi TURDEP çalışmasına göre 2010 yılında diyabet sıklığı yüzde 13.7 olarak tespit edilmiştir Avrupa ülkeleri arasında diyabet sıklığı bakımından Türkiye ilk sıralarda yer alıyor. Artık neredeyse bulaşıcı olmayan bir salgın hastalık gibi sık rastladığımız Diyabet farkındalık oranı yapılan çalışmalarda çok düşük bulunmuştur. 2 diyabetli yetişkinden birine teşhis konulmamış yani diyabetli olduğunu bilmiyor. Bu sebeple Tip 2 diyabetin erken tanılanması çok önem taşıyor. Çünkü Tip 2 diyabette tanı konulduğunda diyabete bağlı uzun dönem sağlık sorunları başlamış olabiliyor.”

DİYABET EĞİTİM POLİKLİNİĞİ VE DİYABET OKULUNDAN BİLGİ ALINABİLİYOR!

Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde bünyesinde Diyabet hastalığı hakkında deneyimli personelin görev yaptığına dikkat çekilen açıklamada; “Hastanemizde diyabet hasta ve yakınlarına diyabeti doğru yönetebilmeleri adına diyabet eğitim hemşireler tarafından eğitim ve danışmanlık hizmeti veriliyor. Diyabet Eğitim Polikliniğinde hem bireysel hem Diyabet Okulu eğitimleri gerçekleştiriliyor” bilgisi verildi.

“HER 10 KİŞİDEN BİRİ, 65 YAŞ ÜZERİNDE 5 KİŞİDEN BİRİ DİYABETLİ”

Diyabet hastalığının dünya genelinde yayıldığına dikkat çekilen açıklamada; “Tüm dünyada hızla artmakta küresel bir sağlık sorunu haline gelmektedir. Uluslararası diyabet Federasyonu verilerine göre 20 - 79 yaş aralığında 537 milyon diyabetli yaşıyor, dünyada her 10 kişiden biri 65 yaş üzerinde 5 kişiden biri diyabetli. Ülkemizde de durum çok farklı değil Türkiye diyabet epidemiyolojisi TURDEP çalışmasına göre 2010 yılında diyabet sıklığı yüzde 13.7 olarak tespit edilmiştir Avrupa ülkeleri arasında diyabet sıklığı bakımından Türkiye ilk sıralarda yer alıyor. Artık neredeyse bulaşıcı olmayan bir salgın hastalık gibi sık rastladığımız Diyabet farkındalık oranı yapılan çalışmalarda çok düşük bulunmuştur. 2 diyabetli yetişkinden birine teşhis konulmamış yani diyabetli olduğunu bilmiyor. Işte Tam da bu nedenle Tip 2 diyabetin erken tanılanması çok önem taşıyor. Çünkü Tip 2 diyabette tanı konulduğunda diyabete bağlı uzun dönem sağlık sorunları başlamış olabiliyor” denildi.

“HASTANEMİZDE EĞİTİM VE DANIŞMANLIK EĞİTİMİ VERİLİYOR”

Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde bünyesinde eğitimler verildiğine dikkat çekilen açıklamada; “Hastanemizde diyabet hastalarının ve yakınlarının diyabeti doğru yönetebilmeleri adına eğitim ve Danışmanlık alabilecekleri diyabet eğitim Polikliniğinde Hem bireysel hem diyabet Okulu eğitimleri gerçekleştirilmektedir. Diyabet nedir, nasıl oluşur, diyabette beslenme tedavisi ve fiziksel aktivite nasıl yapılmalıdır, diyabetin acil durumları nasıl yönetilir, uzun dönem sağlık sorunlarından nasıl korunmalı konularında eğitimler düzenlenmektedir” denildi.

FACEBOOK YORUM
Yorum