içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

http://www.canakkaleaynalipazar.com

Bugun...

GESTAŞ Feribotu Balıkçı Teknesine Çarptı

Tarih: 09-02-2019

GESTAŞ Feribotu Balıkçı Teknesine Çarptı

Dün gece saat 19.15 sularında meydana gelen deniz kazasında GESTAŞ’a ait Ayvacık Feribotu Lâpseki iskelesinden ayrıldıktan bir süre sonra emekli Uzman Çavuş Necdet Tursun’un kullandığı tekneye çarptı. Çarpmanın etkisiyle emekli Uzman Çavuş Necdet Tursun’un kullandığı tekne su almaya başladı. Emekli Uzman Çavuş Necdet Tursun, teknenin su alması üzerine telsizle SOS çağrısında bulunarak yardım istediği öğrenildi.

 

BALIKÇI TEKNESİ VE KÖPRÜ İNŞAATINDA ÇALIŞAN TEKNELER YARDIM ETTİ

Uzman Çavuş Tursun’un SOS çağrısı ve Boğaz Kontrol Sektörünün anonsu üzerine bölgede bulunan Yılmazlar 5 isimli teknenin kaptanı Erhan Çiftçi, mürettebatıyla birlikte deniz kazasının bulunduğu yere doğru yol almaya başladı. Kazanın meydana geldiği yere eş zamanlı olarak Çanakkale 1915 Köprüsünün yapımında çalışan inşaat teknesi de ulaştı.

 

DENİZDE CAN PAZARI YAŞANDI

Boğazın soğuk ve dalgalı suları arasında yaşam mücadelesi veren emekli Uzman Çavuş Necdet Tursun’u, inşaatta çalışan geminin mürettebatı kurtarmaya çalışırken; Yılmazlar 5 Balıkçı teknesi de balıkçı sandalının batmaması için sandalı kendi teknelerine bağladılar. Yaşanan can pazarının ardından emekli Uzman Çavuşun hayat kurtarılırken; kullandığı sandalla birlikte karaya çıkartıldığı öğrenildi.

“FERİBOTUN TEKNEYE ÇAPTIĞI ANONSUNU DUYUNCA MÜDAHALE ETTİK”

Yılmazlar 5 Balıkçı teknesinin kaptanı Erhan Çiftçi yaşanan kaza ile ilgili şu bilgileri verdi; “Lâpseki – Gelibolu arasında çalışan Ayvacık isimli feribot çarpmış sandala. Kazazede büyük ihtimalle batmadan önce telsizle anons geçmiş olmalı ki Boğaz Kontrol Sektörü anons geçti. Anonsu duyduk; telsizde Ayvacık feribotunun bir sandala çarptığı ve kaza olduğu bir kişinin denizde olduğuna dair. Denizcilik kanunları gereği biz müdahale etmek için kaza yerine intikal ettik. Biz bölgeye vardığımızda köprü inşaatında çalışan bir tekne kazazedeyi sudan çıkartmaya çalışıyordu. Bizde halatlarla batmak üzere olan sandalı yedeğimize aldık” dedi.

 

Köprü inşaatında çalışan geminin mürettebatı tarafından kurtarılan emekli Uzman Çavuş Necdet Tursun’a, Lapseki iskelesinde bekleyen acil servis ekipleri ilk müdahaleyi yaptığı öğrenildi. Öte yandan Ayvacık Feribotunun çarptığı balıkçı teknesinde büyük maddi hasar oluştuğu öğrenildi.

FACEBOOK YORUM
Yorum