içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

http://www.canakkaleaynalipazar.com

Bugun...

Her Yerde FETÖ Var; Siyasette Mi Yok?

Tarih: 26-10-2020

Her Yerde FETÖ Var; Siyasette Mi Yok?

CHP FETÖ’nün siyasi ayağı ile ilgili olarak hazırlattığı kitapçığı teşkilatları vasıtasıyla 81 ilde vatandaşlara ücretsiz dağıtmak isterken mahkeme kararıyla kitabın basılması, satılması ve dağıtılması ile birlikte toplatılmasına karar verildi. Konuyla ilgili olarak HalkTV’ye konuk olarak katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek; “21 soruda FETÖ’nün siyasi ayağı dedik. Aslında bu kitapçıkta yer alan söz ve ifadeler daha önce Genel Başkanımızın grup toplantılarında, biz milletvekillerinin mecliste ifade ettiğimiz söz ve düşüncelerdir. Anayasa’nın 83.maddesi 1.fıkrası çok açıktır; belki de milletvekillerinin kürsü dokunulmazlığı ile ilgili olarak ‘Milletvekilleri meclisteki söz ve düşüncelerini dışarıda anlatmaktan sorumlu tutulamazlar’ diyor. Biz bu kitapçıkta bunları anlattık” ifadelerini kullandı.

 

“HER YERDE VAR; SİYASETTE Mİ FETÖ YOK”

CHP’li Muharrem Erkek açıklamalarının devamında FETÖ Terör Örgütünün siyasi ayağı ile ilgili olarak; “Şimdi FETÖ örgütünün siyasi ayağının ortaya çıkartılmasından kimler çekiniyor, neden engelleniyor? FETÖ’nün emniyette, yargıda, üniversitelerde ayağı var. İş dünyasında, esnafta ayağı var, her yerde var ama siyasette mi FETÖ ayağı yok? Bu kitapçıkta neyi soruyoruz? Örgütümüz bu kitapçıkları tüm Türkiye’ye dağıtacaklar, neden? Çünkü gerçeği öğrenme hakkı var kamuoyunun. Bu kitaçıkta soruyoruz; devletin kılcal damarlarına bunları kim yerleştirdi.  Devletin kılcal damarlarına hükümetin desteği olmadan yerleşebilir misini, atanabilir misiniz? Bu emniyet müdürlerini, valileri kim atadı” sorularını yöneltti.

 

“FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI 2004 MGK KARARLARINI SÜMENALTI EDENLERDİR”

Devletin istihbarat kurumlarının 2004 yılında MGK’da hükümeti uyardığına dikkat çeken Muharrem Erkek; “Sonra soruyoruz; 2004 yılındaki Milli Güvenlik Kurulu kararlarını neden uygulamadınız? Çünkü 2004 yılında Milli güvenlik kurulu diyor ki ‘Bu hareket devlet içerisinde kadrolaşma içinde devleti ele geçirme amacı taşıyorlar. İçerideki ve dışarıdaki hareketlerine karşı tedbir alın’ diyor. Dönemin Başbakanı Erdoğan’ın müsteşarı ‘Biz bunu sümenaltı yaptık’ diyor. Bunlar sabit ifadeler, bunları soruyoruz. FETÖ’nün siyasi ayağı ortaya çıkartılmadığı sürece adalet tecelli etmez. FETÖ’nün siyasi ayağı mutlaka ortaya çıkartılmalıdır; FETÖ’nün siyasi ayağı kimdir? Bu yapıyı devletin kılcal damarlarına yerleştirenlerdir, 2004 Milli güvenlik kurulu kararını sümenaltı edenlerdir” dedi.

 

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Dağıtmak istedikleri kitabı yasaklatarak siyaset yapma haklarının engellendiğini belirten Muharrem Erkek; “Şimdi bu karar kitapçığı toplatma kararıdır; bu kitapçığı toplatma, yasaklatma kararları nerelerde olur biliyor musunuz? Otoriterleşmeyi de aşan dikta rejimlerinde olur; dikta rejimlerinde böyle kararlar alabilirsiniz. Siz sanıyor musunuz ki; bu kararla CHP’nin sesini kısabilirsiniz. Biz Türkiye’nin en köklü partisiyiz. Kurtuluşun ve kuruluşun partisiyiz, demokrasinin güvencesiyiz. Siz yargıyı silah olarak CHP’yi susturabilir misiniz? Bu kararı veren, soruşturmayı veren savcı ve hâkimler hakkında Hâkimler ve Savcılar Kuruluna suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

 

“ERDOĞAN HÜKÜMETLERİNİN HİÇ SUÇU YOK MU?”

Sunucunun “FETÖ ile ilgili sözlerinden ‘kandırıldım’ ifadelerinin tekrar gündeme gelmesinden mi rahatsız oldular” sorusuna CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek; “Binlerce insan cezaevinde. Erdoğan hükümetlerinin, siyasi, hukuki sorumluluğu hiç yok mu? Onlar neden yargılanmıyor. Yeni suç icat ettiler; ‘FETÖ üyesi olmamakla birlikte FETÖ’ye yardım’ en büyük yardımı kim yaptı? Bizzat ‘Ne istediler de vermedik, her istediklerini yaptık’ diyen Erdoğan’ın kendisi değil mi? Peki siz neden yargılanmıyorsunuz? Vatandaş Bankasya’ya para yatırdı diye yargılanıyor, okuluna çocuğunu gönderdi diye yargılanıyor. Peki siyasi ayak nerede? Siyasi ayak olmadan devleti ele geçirebilir misiniz? Erdoğan hükümetleri, özellikle 2004 yılından itibaren bilerek ve isteyerek görevinizi yapmıyorsunuz. Görevlerini layıkıyla ile yapmış olsalardı 15 Temmuz Darbe Girişimi ile karşı karşıya kalmayacaktık. Neden korkuyorlar? Çünkü FETÖ’nün siyasi ayağı Türkiye’yi yöneten ve devletin kılcal damarlarını bilinçli olarak bu yapıyı yerleştirenlerdir” dedi.

 

DARBEYİ ARAŞTIRMA KOMİSYONUNUN RAPORU NEDEN YAYINLANMIYOR?

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında TBMM çatısı altında komisyon oluşturarak darbenin araştırıldığını ancak komisyonun hazırlandığı raporun yayınlanmadığına dikkat çeken Erkek; “Darbeyi Araştırma Komisyonunun raporu halen neden yayınlanmıyor? Komisyonun çalışmaları neden engellendi? FETÖ’nün siyasi ayağı mutlaka ama mutlaka ortaya çıkartılacaktır. Buradaki en büyük görevde meclise düşmektedir. Siz bir siyasi tespiti, eleştiriyi, bir siyasi faaliyeti yargı kararı ile nasıl engellersiniz? Bu bir darbedir. Bu siyasete, kürsü dokunulmazlığına, siyasette bulunma hakkına, Türkiye’nin en köklü partisi CHP’nin siyasi faaliyetlerini engelleyebileceğinizi mi sanıyorsunuz? Böyle bir şey mümkün mü? Tüm bu baskılar; meclisin, basının, yargının üzerindeki baskılar bizi her geçen gün demokrasiden uzaklaştırdı. Onun için ekonomik kriz büyüyor, yoksulluk artıyor, doların yükselişi engellenemiyor” dedi.

 

“SİYASET YAPMAMIZ, HALKLA BULUŞMAMIZ ENGELLENEMEZ”

İzleyecekleri süreç ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Erkek; “Bu kararda maalesef son derece talihsiz bir siyasi faaliyette bulunma hakkına darbedir. Mutlaka gereğini yapacağız. Bundan en büyük rahatsızlığı duyan tabi ki Saray iktidarı. Bu kitapçığın içinde 21 adet çok haklı soru, tespitler ve gerçekler var. 2 gün önce böyle bir hukuksuz kararla karşı karşıya kaldık. Gereken yerlere hafta başı ile gerekli müracaatlarımızı yapacağız. Hakimler ve Savcılar Kuruluna da şikayetlerimizi yapacağız. Yargının durumunu biliyoruz; özellikle İstanbul ve Ankara’da sulh Ceza Hakimliklerinin nasıl şekillendirildiğini çok iyi biliyoruz. Umarım yargı bu ağır hatadan döner. Dönmezlerse de bizim siyasi faaliyetlerimiz, düşüncelerimiz ve halkla buluşmalarımız engellenemez.

FACEBOOK YORUM
Yorum