içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

http://www.canakkaleaynalipazar.com

Bugun...

İmar Barışını Suiistimal Edenlerin Binaları Yıkılıyor!

Tarih: 03-10-2019

İmar Barışını Suiistimal Edenlerin Binaları Yıkılıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığında çıkartılan İmar Barışı Yasası ile 31 Aralık 2017 tarihi öncesine kadar yapılan kaçak yapı ve eklerin belirlenen meblağlar karşılığında af kapsamına alınması kararlaştırılmıştı. Kaçak yapı diken, binalarına ruhsatsız bir şekilde ek yaptıran vatandaşlar ödedikleri tutarlar karşısında binalarına yapı ruhsatı aldılar. Bir grup vatandaş ise; 31 Aralık 2017 sonrasında yaptıkları değişiklikleri de İmar Barışı Yasasına aykırı beyanda bulunarak aftan yararlanmaya çalıştığı tespit edildi. Yasanın suiistimal edilmesi uyarılarına aldırmayan vatandaşların yapı ve yapılarına yaptıkları ekler nedeniyle yıkımlarına başlandı.

 

ÇANAKKALE'DE İMAR BARIŞINDAIN 149 MİLYON TL GELİR ELDE EDİLDİ

Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce yapılan açıklamada İmar Barışı kapsamında aftan yararlanmak isteyen 39 bin 898 başvuru yapıldığı açıklandı. 01 Ekim 2019 tarihi itibariyle yapılan başvurulardan devletin elde ettiği gelirin ise 148 Milyon 770 bin 214 TL olduğu açıklandı.

İMAR BARIŞI SUİİSTİMALİNE GEÇİT YOK!

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yasanın suiistimal edilmesine ise kesinlikle göz yumulmayacağı ve yıkım çalışmalarının devam ettiği bildirildi. İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada; "İmar Barışı suiistimallerine karşı Müdürlüğümüz etkin bir biçimde çalışmalarına devam etmekte olup, çalışmalar dahilinde Yapı Kayıt Belgesi Değerlendirme Komisyonu tarafından toplam 246 iptal kararı alınmış, bu kararlar doğrultusunda 378 kaçak yapıya ait Yapı Kayıt Belgesi iptal edilmiştir. Ayrıca İl Özel İdaresi, İl, İlçe ve Belde Belediye Başkanlıkları ile kaçak ve ruhsat ve eklerine aykırı yapılar ile ilgili tespitler neticesinde yapılan çalışmalar kapsamında; Kaçak Yapı Tespit ekiplerimiz arazi incelemelerine etkin bir biçimde devam etmekte olup ekiplerimizce tutulan 525 tutanağa ait çalışmalar sürmekte, yapılacak incelemeler neticesinde iptal işlemlerine devam edilecektir" denildi.

FACEBOOK YORUM
Yorum