içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

http://www.canakkaleaynalipazar.com

Bugun...

Karabiga’da Termik Santralden “Büyük” Kaçış!

Tarih: 11-02-2019

Karabiga’da Termik Santralden “Büyük” Kaçış!

Başı Termik Santrallerden bir türlü kurtulmak bilmeyen Çanakkale’nin havası ve suyunun yanı sıra doğası da büyük tehlike altında. Özellikle Biga Yarımadasında faaliyetine devam eden 3 Termik Santralin yanında 6 tane de yapılacak olması halkta büyük tedirginliğe sebep oluyor. Karabiga’da ise Termik Santral göçü başlamış durumda. Karabiga Beldesinde yaşayan nüfus hızla düşüş gösterdiği; insanların ise Termik Santrallerin yarattığı sağlık sorunları nedeniyle evini barkını bırakarak göç ettiği tahmin ediliyor.

 

Hali hazırda Çanakkale’de yapımı devam eden, ÇED süreci aşamasında olan ve faaliyette olan bilinen toplamda 18 tane Termik Santral var. Şu anda aktif olarak Çan’da 2 adet Termik Santral var iken bir tanesi de ÇED süreci aşamasında. Yenice de büyük tepkilere neden olan bir Termik Santral de ÇED süreci aşamasında. Bunun yanı sıra Lapseki’de yapılması planlanan 3, Tarihi Gelibolu Yarımadasında 1 adet, Ezine’de 1 adet planlama safhasında olan; Biga yarımadasında ise 6 adet Planlama ve ÇED sürecinde olan Karabiga Belediyesi sınırları içerisinde ise 3 adet aktif Termik Santral var.

 

İPTALLER, HUKUK MÜCADELELERİ VE EYLEMLEERE RAĞMEN..

ÇED süreçlerine yapılan itirazlar, eylemler ve hukuk mücadelelerine rağmen maalesef Termik Santral planlaması her geçen gün artıyor. Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası eski başkanı ve Çanakkale Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclis Üyesi Hicri Nalbant, Biga’yı şöyle anlatıyor: “Biga’da hangi santralin nereye kurulacağı konusunda kesinleşmiş bilgilerin ötesinde zaman zaman yeni santraller çıkıyor. Ancak Biga tarımın ve bitkisel üretimin yanında hayvansal üretimin, özellikle büyükbaş hayvancılığın Türkiye’de en çok geliştiği bölgelerden biri olma özelliğini taşıyor. Bu özellikler bir yana bırakılıyor, dünyanın en kirli sanayileri buraya kurulmaya çalışılıyor. Ayrıca burada çimento fabrikası da kurulmak isteniyor. Tarımın en iyi şekilde yapıldığı bir bölgeye hiç yapılmaması gereken işler yapılmaya çalışılıyor.”

KARABİGA’DAN KAÇIŞ BAŞLADI! NÜFUS YÜZDE 22,91 DÜŞTÜ!

Termik Santrallerle adeta işgal edilen Karabiga’da ise çevre ve yaşam kalitesi o kadar düşmüş durumdaki; Karabiga Beldesinde nüfus hızla azalıyor. Öyle ki; 31 Aralık 2017 tarihinde Karabiga Beldesinin nüfusu 3 bin 836 iken; 31 Aralık 2018 tarihli adrese dayalı nüfus ölçümlerine göre beldede yaşayan insan oranı yüzde 22,91 düşerek 2 bin 957’e kadar düştü!

 

KARABİGA 2000 NÜFUSUN ALTINA DÜŞERSE BELEDİYE OLAMAYACAK!

1580 sayılı Belediye Kanununda bir yerleşmeye belediye tüzel kişiliğinin verilebilmesi için, son nüfus sayımına göre o yerleşimin 2000’den fazla olması gerekmekte. Bir yıl içerisinde 879 kişinin terk ettiği Karabiga aynı şekilde nüfus kaybı yaşamaya devam ederse Belediye olma özelliğini yitirme tehlikesi ile karşı karşıya. Öyle ki bir sonraki yerel seçimlerde Belediye değil köy olacak!

SAĞLIK SORUNLARIYLA KAÇIYORLAR

Karabiga Belde Belediyesi sınırları içerisinde üç adet termik santral uzun zamandan bu yana faaliyet gösteriyor. Birçok eylemlere sahne olan Termik Santraller faaliyete geçtiği günden bu yana nüfusu git gide azalmaya başladı. Bu yıl ise Beldeden kaçış rekor düzeye ulaştı. Karabiga’dan göç eden ailelerin ise kaçışlarının en büyük sebebi olarak sağlık nedenleri, solunum yollarına bağlı çeşitli kanserler, işsizlik ve çocuklarının eğitimleri nedeniyle kaçtıkları belirlendi.

FACEBOOK YORUM
Yorum