içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

http://www.canakkaleaynalipazar.com

Bugun...

"Kazdağları Yok Olursa, Çanakkale Turizmi de Yok Olur"

Tarih: 18-09-2019

TÜRSAB Çanakkale Körfez Yöre BTK Başkanı Ahmet Çelik ÇTSO Eylül ayı toplantısında Çanakkale Belediyesinin Kazdağları ile ilgili yaptığı afişleri eleştirerek, “Çanakkale imajını bir noktaya bir seviyeye getirdiğimiz özellikle turizmdeki seviyenin bu tip sloganlarla zedelenmesini kesinlikle istemiyoruz. İnanın bu bizim için hiç kolay olmadı. Bu 3-4 senemizi bu işe harcadık” ifadelerini kullanmış ve afişlerin Çanakkale Turizmi ve bu sektörden geçinenleri zarara uğrattığını ifade etmişti.

 

TÜRSAB Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Çelik'in kaldırılmasını istediği ve Çanakkale Turizmine zarar verdiğini iddia ettiği afişler hakkında CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, TÜRSAB yönetiminin Kazdağları'nın Çanakkale açısından öneminin yeterince kavranmadığını söyledi. Su ve Vicdan Nöbeti başta olmak üzere Kazdağları için yürütülen tüm eylemlere Turizmcileri ve TÜRSAB yetkililerini davet ettiklerini ama hiçbir katılım göremediklerini ifade eden İsmet Güneşhan, Kazdağları'nı ne pahasına olursun olsun korumaya kararlı olduklarını söyledi.

 

"HAYRETLER İÇERİSİNDEYİM"

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, TÜRSAB Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Çelik'e verdiği yanıtta; "Geçtiğimiz hafta Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ortak komite toplantısında Kirazlıda süren maden faaliyetlerine karşın Çanakkale Belediyesi tarafından kentin dört bir yanını asılan afişlerle ilgili TÜRSAB Çanakkale şube başkanı Ahmet Çelik’in Çanakkale’nin marka değerini düşürdüğü, imajını zedelediği için eleştirmesini büyük bir şaşkınlık ve hayretler içerisinde kalarak öğrendim. O gün yapılan toplantıda gayet güzel açıklanmış Çanakkale bugün başta Kazdağları ve Truva olmak üzere sahip olduğu değerler sonucunda.

"ÜÇ FARKLI DERGİ'DE TÜRKİYE'DEN SADECE ÇANAKKALE YER ALDI"

Son aylarda Çanakkale'nin dünyanın önde gelen yayın kuruluşlarında yaşanabilir en iyi kentler arasında gösterildiğini hatırlatan Güneşhan; "Ekonomi Dergisi Forbes tarafından yaşanabilir en iyi kent. World Happines Report verilerine göre Avrupa’da mutluluk oranı %50'nin üzerinde olan en mutlu şehirleri arasında. Time dergisine göre de Troya “Dünyada görülmesi gereken 100 yer” arasındadır. Türkiye’den listeye giren tek yerdir. İşte tamda bunun için bu afişlerin asılması, bu uyarıların yapılması gerekmektedir. Anlaşılan TÜRSAB yönetimi Kazdağları'nda siyanürle altın madeni işletmeciliğin doğuracağı zararların ve taşıdığı risk boyutunun ne kadar büyük ve ciddi olduğunu maalesef anlamamışlardır" ifadelerini kullandı.

 

"TÜRSAB İYİ BİLSİN: KAZDAĞLARI YOK OLURSA, TURİZMDE YOK OLUR!"

Çanakkale'nin ekonomisini, turizmini ve doğasını korumak için mücadele ettiklerine dikkat çeken Güneşhan; "Altın İşletmeciliği çalışmaları esnasında 72 milyon toprak yer değiştirecektir. Tehlike sadece siyanür değil bu yer değiştirme ile ilgili olarak uyuyan ağır metaller uyanacak, toprağımızı ve suyumuzu zehirleyecektir. TÜRSAB şunu çok iyi bilmeli ki Kazdağları yok olursa Çanakkale turizmi de yok olur. Kazdağları demek Çanakkale demektir. Troya demektir. Havamız suyumuz ve bereketli topraklarımız zehirlendi mi ne Ezine peyniri kalır nede Bayramiç beyazı. Bugün Türkiye de ve Dünyada yüz binlerce ve milyonlarca insan Kazdağları zarar görmesin aynı kalsın diye farklı farklı şekillerde mücadeleye destek vermektedirler. Dünyanın en ünlü sanatçıları gerek sosyal medyada gerekse bizzat gelerek hiçbir ücret almadan konserler vererek kampanyaya destek olmaktadırlar" dedi.

 

"KENDİLERİ GELMEDİ AMA ÜYELERİ GELDİ!"

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan bizzat kendisinin TÜRSAB Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Çelik ve diğer turizmcileri davet ettiğini açıklayarak; "Bizzat ben TÜRSAB yetkililerini etkinliklere davet ettim. Âmâ arkadaşlar davete icap etmediler. Maden sahasını ve Su ve Vicdan nöbetinin yapıldığı kamp alanını ziyaret etmediler. Buraya dışarıdan yüz binlerce insan geldi ama TÜRSAB yöneticileri gelmediler. Ama kendi üyeleri Çanakkale’den bir çok turizmci arkadaşlarda gelerek kampanyaya destek vermişlerdir" dedi.

FACEBOOK YORUM
Yorum