içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

http://www.canakkaleaynalipazar.com

Bugun...

Küçükkuyu'da 2,5 Milyon Adet Ağaç Mı Var?

Tarih: 09-10-2019

Küçükkuyu'da 2,5 Milyon Adet Ağaç Mı Var?

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Küçükkuyu beldesinde yaklaşık 2,5 milyon zeytin ağacının villa yapımı için kesildiği ileri sürmüştü. Küçükkuyu Belediye Başkanı CHP’li Cengiz Balkan çıkan haberleri yalanlayarak, “Benim dönemimde bırakın ağaç kesmeyi, ağaç sayısında artış var” ifadelerini kullandı.

 

"BIRAKIN KESMEYİ, AĞAÇ SAYISINDA ARTIŞ VAR"

Zeytin Rekolte Tespit Komisyonu verilerini paylaşan Balkan, şunları söyledi: “Elimizde veriler mevcut. Biz Ayvacık ilçesine bağlı bir beldeyiz. Komisyon verilerini incelediğimizde Ayvacık’ta 2019 yılında 1,8 milyona yakın zeytin ağacı olduğu görüyoruz. İddialar ise 2,5 milyon ağacın kesildiği yönünde. Benim dönemimde bırakın ağaç kesmeyi, ağaç sayısında artış var. Göreve geldiğimiz 2009 yılından beri ilçe genelinde 50 bin ağaç artmış" dedi.

 

"DÖNEMİM SÜRESİNDE EN FAZLA 1500 ZEYTİN AĞACI KESİLMİŞTİR"

3 dönemdir Küçükkuyu Beldesinde Belediye Başkanlığı yaptığını hatırlatan Cengiz Balkan; "Küçükkuyu imar alanı içerisinde 2,5 milyon Zeytin ağacı olmasının imkanı yok. Bu rakamlar mümkün değil. Benim belediye başkanlığı dönemimde en fazla 1000, bilemediniz 1500 arası zeytin ağacı kesilmiştir. Biz ise her sene 5 bine yakın değişik türlerde ağaç diktik. 30-40 sene önce bahsedilen bölgede zaten Zeytin ağacı yok, oraların tamamı sebze meyve bahçeleriymiş" dedi.

 

"BİR ZEYTİN AĞACI İÇİN EN AZ 25 METREKARE ALAN GEREKİR"

2,5 Milyon adet Zeytin Ağacı kesildiği iddialarının rakamsal ve alan olarak bile mümkün olmadığını ifade eden Cengiz Balkan; "İddialarda ne deniyor: 2,5 milyon Zeytin ağacı kesildi. Bir zeytin ağacı için Bursa-Gemlik Bölgesinde 5x5 metrekare alan gerekir. Ayvacık yöresinde ise arazi şartlarına göre 4x6 metrekareye bir ağaç düşer. Yani Ayvacıkta ortalama 24 metrekareye 1 zeytin ağacı dikilebilir. 2,5 milyon zeytin ağacı ise 25 metrekare ile çarptığınızda ise 12 milyon 500 bin metrekare alana ihtiyaç duyulur. Yani 12,5 kilometrekare alan lazım. Küçükkuyu'nun yüzölçümü o kadar değil. Küçükkuyu belde sınırının yüzölçümü 635 hektardır, bu da 6,35 kilometrekareye eşittir" dedi.

 

"2,5 MİLYON ZEYTİN AĞACI İÇİN 62 BİN 500 DÖNÜM ALAN GEREKİR"

Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan açıklamalarının devamında; "5x5 metrekareye 1 zeytin ağacı olduğunu varsayarsak; 2,5 milyon zeytin ağacı için 62,5 kilometrekare demek. Yani 62 bin 500 dönüm arazi. Benim belediye hududumun sınırı bu rakamın onda birine tekabül ediyor. Birileri burada belediyemize iftira atmak istiyorlar ama hesap kitap bilmeden konuşuyorlar" dedi.

 

"VATANDAŞIN HAKKINI KİMSEYE YEDİRMEDİK, YEDİRMEYİZ"

2009 yılından bu yana Küçükkuyu Belediye Başkanı seçildiğini ve halkın çıkarlarını korumak için titizlikle çalıştıklarının altını çizen Cengiz Balkan; "Üç dönemdir Küçükkuyu'da halkımızın teveccühleri ile Belediye Başkanlığı görevini sürdürüyorum. Son seçimlerde halkımız yüzde 52,5 oy oranıyla beni yeniden Belediye Başkanı seçmiştir. Bu tür iftiralarla ilk kez karşı karşıya kalmıyoruz. Görevde olduğumuz sürece hiçbir vatandaşımızın hakkını kimseye yedirmedik. Birilerinin çıkarları için de hiçbir şeye göz yummayız. Halkımız gerçeklerin farkındadır, bu asılsız ve mesnetsiz iddiaların da ne vicdanen ne de bilimsel olarak bir karşılığı yoktur" dedi.

FACEBOOK YORUM
Yorum