içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

http://www.canakkaleaynalipazar.com

Bugun...

Meclis Üyesinden “Corona” Önerileri

Tarih: 16-09-2020

Meclis Üyesinden “Corona” Önerileri

CHP’li Meclis üyesi Av.Erdal Gezen’de yapılan test sonucun pozitif çıkması nedeniyle 3 Eylül 2020 tarihinde katıldığı Belediye Meclis toplantısında bulunan 92 kişi karantinaya alınmıştı. Müdürlerin, şeflerin, meclis üyelerinin yanı sıra otel çalışanları ile gazetecilerin de aralarında bulunduğu 92 kişi karantinaya alındı.

 

HEPSİNİN SAĞLIK DURUMU İYİ

1 hafta boyunca evlerinde gözetim altında tutulan 92 kişinin hepsinin sağlık durumunun iyi olduğu, hiç birinde vakaya rastlanmadığı öğrenildi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın izolasyondan bir gün önce yaptırdığı testin de negatif çıktığı biliniyordu. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan sosyal medyada yaptığı paylaşımda; “Geçtiğimiz hafta başlayan izolasyon sürecimiz çok şükür hepimizin güzel sonuçlarıyla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sona erdirilmiştir. Ancak pandemi devam ediyor, lürfet kurallara uyalım. Bu süreçte en önemlisi hastalanmamaktır. Çok teşekkürler” ifadelerini kullandı. Öte yandan CHP’li Erdal Gezen’in ise halen evde tedavi gördüğü, sağlık durumu ve moralinin iyi olduğunu öğrenildi.

 

“YÖNETMELİĞİN İLK MADESİ UYGULANMADI”

Belediye Meclisinin doktor kökenli üyelerinden Berkay Güzel açıklamalarda bulundu. Berkay Güzel yaşanan olayda yönetmeliklerin göz ardı edildiğini ve bunun sonucunda da vahim olayın yaşandığına dikkat çekti. Berkay Güzel, “Covıd-19 temaslı hasta yönetmeliğindeki ilgili maddesi ‘COVID-19 pozitif hastasıyla aynı kapalı ortamda 15 dakikadan fazla süreyle bulunmuş kişilere karantina uygulanır” kuralının ihlal edildiğine dikkat çekerek; “Bu kural gereğince kapalı ortamlarda 15 dakikadan uzun sürecek her toplantıda; maske kullanımı ve sosyal mesafeye dikkat edilse dahi, Covid-19 pozitif bir kişi ortamda bulunmuş ise karantina uygulanacaktır sonucuna varılabilir. İlgili yönetmelik maddesi göz ardı edilerek organize edilen Belediye Meclis toplantısı maalesef ve ne yazık ki bu durumun yaşanmasına neden olmuştur. Aynı durumun önümüzdeki Çanakkale Belediye Meclis toplantılarında tekrar yaşanmaması için Pandemi süresince aşağıdaki önerilerimin uygun bulunması halinde Belediye Başkanlığı nezdinde T.C Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda değerlendirilmesinin uygun olacağını düşünmekteyim” ifadelerini kullandı.

 

“MECLİS TOPLANTILARI AÇIK HAVADA VEYA ONLİNE YAPILSIN”

CHP’li Berkay Güzel yaptığı açıklamaların devamında yetkililerden alınması gereken önlemleri de sıraladı; “Belediye Meclis toplantılarının 15 dakikadan uzun sürmesi sebebiyle kapalı salonlarda düzenlenmemesi. Mevsim ve hava şartları el verdiğince açık alanlarda düzenlenmesi ya da online olarak toplantıların gerçekleştirilmesi, yayınlanması için gerekli altyapının ivedilikle hazırlanması. Eğer toplantı açık alanda düzenlenecek ise toplantılarda oturma düzeninin her masada 1 kişi olacak şekilde sağlanması.  Yine toplantı açık alanda düzenlenecek ise kullanıcı sayısına yeterli sayıda mikrofon bulundurulması mikrofonların elden ele dolaştırılmaması. Yine toplantı açık alanda düzenlense dahi söz alan konuşmacılarında dahil olmak üzere toplantı esnasında tüm katılımcıların maskelerini çıkarmaması sağlanmalıdır” dedi.

 

“SADECE ACİL KONULARI GÖRÜŞELİM..”

Her ay gerçekleştirilen meclis toplantıları öncesinde Belediye başkanı Ülgür Gökhan belediyenin bir aylık yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi verir, gündemdeki konulara değinirdi. Aynı şekilde siyasi partilerin grup başkanvekilleri de söz aldıklarında sorunları iletir veya kendi partilerinin politikalarını meclis gündemine taşırdı. Dr.Berkay Güzel ise yaptığı öneride gündem dışı söz almaların bir süre ertelenmesini sadece şehrin acil sorunlarının gündeme alınarak toplantının kısa sürede bitirilmesini talep etti. Güzel açıklamalarına şöyle son verdi; “Bu kapsamlı filyasyon uygulamasının önümüzdeki aylarda artış beklenen vakaları kontrol açısından oldukça olumlu bulduğumu belirtmek isterim. Geniş kapsamlı uygulamaların istisnasız devam etmesiyle birlikte pandemi sürecini en az vaka ile atlatacağımıza inancımız artmaktadır. Gece gündüz demeden var gücüyle özveriyle çalışan sağlık çalışanı meslektaşlarıma da kamuoyu nezdinde tekrar teşekkür ederim. Haklarını ödeyemeyiz”

FACEBOOK YORUM
Yorum