içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Aynalı Pazar

Bugun...

PTT Sürgüne Doymuyor!

Tarih: 11-07-2024

PTT Sürgüne Doymuyor!

Çan PTT çalışanı Tevfik Bulut’un disiplin soruşturmasında sadece kınama cezası almasına rağmen Edirne’nin İpsala PTT Müdürlüğüne sürüldüğü iddia edilerek KESK Haber-Sen eylem yaparak tepki gösterdi. Çanakkale PTT teşkilatlarında birçok usulsüzlüğe karşı direndiği için arkadaşlarının sürgün edildiğini savunan sendika yönetimi, karardan bir an önce vazgeçilmesini istediler.

 

Çanakkale PTT Başmüdürlük önündeki basın açıklaması yapan sendika yönetimleri; “Çanakkale/Çan Merkez Müdürlüğünde gişe görevlisi olan ve tek üyemiz Tevfik Bulut da işte bu haksızlıklarla karşı karşıya kaldı. Arkadaşımız, kendisine yöneltilen suçlama ve dayatmalara karşı dilekçe hakkını kullandı. İşyerinde şahit olduğu usulsüzlükleri kuruma yazılı olarak bildirdi. Üyemiz biat etmedi, boyun eğmedi, hakkını savundu. Sonrasında içi boş sebeplerden soruşturmalar açtılar. İşyerinde çalışanların ifadesi alınmadan, kamera kayıtları incelenmeden, yangından mal kaçırır gibi, sözlü savunmasını alıp, belirlenmiş cezayı vermeye çalıştılar. Tamamen kanaate dayalı bir karar ile önce disiplin cezası verdiler ardından Edirne/İpsala’ya sürgün ettiler. Bu usulsüz yer değiştirmeyi, hukuksuz verilmiş cezayı buradan tüm kamuoyuna açıklıyoruz” denildi.

 

“ARKADAŞIMIZ SÜRGÜNÜ HAK EDECEK NE YAPTI?

Sendika yönetimlerince yapılan açıklamada; “Yolsuzluk mu yaptı? Yüz kızartıcı suç mu işledi? Kurumu zarara mı uğrattı? PTT araçlarını kendi hususî aracı gibi mi kullandı? Elbette hayır! Tevfik arkadaşımızın suçu: Liyakatsiz ve kendini hukuktan üstün yöneticilerin, her türlü keyfî ve usulsüz uygulamalarına karşı çıkmak. Evet, Tevfik arkadaşımızın alnı açık, başı dik! Otoriteye boyun eğmedi!  Onuruyla yaşayan kamu emekçisi üyemizi susturmak istediler! Sindirmek istediler! 'İşyerinde düzene uymuyorsun!' diye makam odalarında uyardılar! Gişede görevli olmasına rağmen, usulsüzce iş yeri mahali dışında E-Devlet şifresi vermeye zorlandı. İşlem sonunda da bunun yönetmeliklere aykırı olduğunu, amirine yazılı olarak bildirdi. Müdürü bunun üzerine herkesin önünde arkadaşımızı insan onuruna yakışmayan şekilde azarladı. Soruyoruz! Tevfik Bulut,  yerine getirdiği emirin usulsüz olduğunu yazılı bildirmek istediği için mi suçlu” sorularını yönelttiler.

 

PTT’DE YAPILAN USULSÜZLÜKLERİ SIRALADILAR!

Sendika yöneticileri açıklamalarının devmaında Çanakkale PTT teşkilatlarında yaşanan usulsüzlükleri de açıklayarak; “Toplu gönderim yapan bir firmanın usule uygun olmayan gönderilerine karşı çıktığı için mi suçlu? Gönderilerin fiziki olarak şubeye getirilmeden, usulsüzce kabul işleminin yapılmasına karşı çıktı.  Ezberden doldurulan desi ve ağırlıkların sisteme yazılmasına karşı çıktı. Bu konuda da genel müdürlük emirleri olmasına rağmen, soruşturmayı yürüten tarafından görmezden gelinmiş, genel müdürlük emirlerini uygulan arkadaşımıza ceza verilmiştir. Evet, Tevfik Bulut suçlu! Adliye Posta ve Kargolarının kabul yönetmeliği gereği, Adliye mutemetti ile birlikte yapılması gereken işlemler, usulsüzce tek başına yapılması istenmiştir.   Seçim döneminde iktidar ortağı partinin amblemini taşıyan eşantiyonların, kurum içinde dağıtılmasına karşı çıktı mı? Çıktı. Evet, Tevfik Bulut suçlu” diyerek Tevfik Bulut’un bu usulsüzlüklere karşı direndiği için sürgün edildiğini iddia ettiler.

 

“YÖNETMELİKLERİ HATIRLATTIĞI İÇİN CEZALAR ALDI, SÜRGÜN EDİLDİ”

Sendika üyesi arkadaşlarının yanında olduklarını ifade eden Sendika yönetimi; “Bunlar ve onlarca usulsüz işlem için amirlerine Kurumun ilkelerini, yönetmeliklerini hatırlatan arkadaşımız Tevfik Bulut, ardı arkası kesilmeyen cezalarla karşı karşıya kaldı, sürgün edildi! Bizler biliyoruz ki, hiçbir baskı ve sindirme politikası bizlerin kararlı mücadelesini, duruşunu, ilkelerini engelleyemez. Tevfik Bulut arkadaşımızı da engelleyemez. Onun bu haklı mücadelesinde bir aradayız ve hep bir arada olacağız. Tevfik Bulut, çalışma hayatı boyunca mevzuat ve yönetmeliklere uygun çalışmış, usulsüz ve hukuksuz işlerden uzak durmuş, kurumunun çıkar ve menfaatlerini öncelik saymış bir emekçidir. Bizler çok iyi biliyoruz ki; bu haksız ve hukuksuz ceza uygulamalar, sürgünler siyasi iktidarın; emekçilerin mücadelesinden duyduğu rahatsızlığın sonucudur. Sendikal Tarihimiz boyunca iktidarların ve onların kuklası kurumlardaki yöneticilerin hukuksuzluklarına, baskı politikalarına boyun eğmeyen bir geleneğin mirasını onurla sürdürüyoruz. Dün olduğu gibi bugün de baskılara, ihraçlara, sürgünlere teslim olmadık, olmayacağız. Sözümüzü söylemekten asla geri adım atmayacağız” diyerek sürgün kararının bir an önce iptal edilmesini istediler.

FACEBOOK YORUM
Yorum