içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

http://www.canakkaleaynalipazar.com

Bugun...

Seçimin Anahtarı: İYİ Parti Ama Tek Başına Kazanması Zor!

Tarih: 18-09-2023

Seçimin Anahtarı: İYİ Parti Ama Tek Başına Kazanması Zor!

İYİ Parti 14 Mayıs Genel Seçimlerinde Çanakkale'de kazanan tek parti. CHP milletvekili sayısını korurken, AK Parti Milletvekili sayısını arttırırken İYİ Parti ilk kez milletvekili çıkartarak büyük bir başarıya imza atmıştı. Başarının mimarı kuşkusuz seçilen Rıdvan Uz'du. Parti içindeki kendisini hedef alan muhaliflere rağmen kazanan Rıdvan Uz partide de önemli bir yer edindi. Fakat İYİ Partinin mensubu olduğu ittifak ile ülke genelinde yaşanan mağlubiyet seçim sonrası bir belirsizliğin orta çıkmasına neden oldu.

 

Yerel Seçimler öncesi Genel Başkan Meral Akşener seçimlere tek parti olarak gireceklerini resmen duyurdu. Bu görüşü partide en fazla dillendiren isimlerden birisi de Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz. Bugünlerde Rıdvan Uz Çanakkale'de yaptığı ziyaretlerde ve katıldığı siyasi ortamlarda her ilçede ve merkezde aday çıkartacaklarını söylüyor. Merkezde partinin aday göstereceği üç isimden bahsediyor. Bunların en güçlüsü meclis üyesi Burak Kunt. Diğer iki isim ise sır gibi saklanıyor.

 

Fakat yerel seçimler öncesi yapılan son anketler hiç de istenildiği gibi değil. 14 Mayıs seçimlerine göre Çanakkale'de iyi partinin oy düşüşü oldukça fazla. Gerek 14 Mayıs seçim sonuçları gerekse bugünlerde yapılan anketlere göre İYİ Partinin durumu hiç de iç açıcı değil. Parti tek başına seçimlere girerse Çanakkale ve ilçelerinde bir tek Eceabat ilçesinde seçim kazanma şansı var. Oda var olan Belediye Başkanı Saim Zilelinin bireysel gücü... İYİ Parti tüm ilçelerde denge unsuru olabilir. Ama yalnız başına seçimi kazanma olasılığı yok denecek kadar az görünüyor. Bazı ilçelerde hangi aday desteklerler ise seçimi onun kazanmasını sağlayabilirler. Bu durum ise partinin hem AKP ve CHP ile pazarlık gücünü arttıracak gibi görünüyor.

FACEBOOK YORUM
Yorum