içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

http://www.canakkaleaynalipazar.com

Bugun...
Kaçan İlim

"İlim, İslam dünyasından kaçmış yerini cehalete şiddete bırakmıştır."

 

Bu özdeyiş çok kapsamlı bir özet değil mi?  Teşhis ne kadar da doğru. Bilindiği gibi, teşhis doğru değilse tedavi tesadüflere bağlıdır. Ancak teşhisin doğru olması tedaviyi garantilemez. Nitekim birçok hastalığı tedavi edemiyoruz hala. 

 

Teşhis doğru olduğuna göre tedavi ne olmalı?

 

Kısır döngüye girmemek için tedavimizi, özdeyişin bahsettiği ilimin kaçtığı, yerini cehaletin aldığı unsurlara sormuyoruz.  Aradığımız ilim olduğuna göre ve istemediğimiz cehalet olduğuna göre ilime yaklaşmamız cehaletten uzaklaşmamız gerekir.

 

Cehaletten ilime doğru olmasını arzu ettiğimiz bu yolculukta en çok dikkat etmemiz gereken cehaletin kendini bilim diye sunması ve cehaletin, bilimin olduğunu düşündüğümüz şeyin bilim olmadığı iddiasında bulunması ve bizim de buna inanmamızdır. Çünkü yukarıdaki özdeyişe sebep olan sorunumuzun sebebi de bu hatamızdır. Daha açık bir ifade ile İslam dünyasının geri kalmasının nedeni ilim sandığı şeylerin ilim olmamasıdır.

           

Şahsen ve ömrüm boyunca bu özdeyişin anlatmak istediklerini söylemiş kişi olarak teşhisin doğruluğuna imzamı atıyorum.  Ama İslam dünyasının tedavisine karar verecek pozisyonda olanların teşhiste hemfikir olup olmadığına bakmak gerekir. Farklı fikirde olanlar olabilir. İlimin kaçmasının sebebi için farklı açıklamaları olabilir. Zaten ilimin kaçmasına sebep de bu farklı açıklamalardır.

           

Ayrıca fikirlerde anlaşabilmek için önce terminolojide anlaşmak gerekir. İlim dediğimizde herkes aynı şeyi, cehalet dediğimizde herkes aynı şeyi anlıyor mu?

           

İlim, dolandırıcıya pirim vermediği için peşinden gidildiğinde başarı getirir. Dolandırıcıların tuzağına düşülmemesi için, ilimde ispatlanmayan hiç bir şey doğru kabul edilmez. Bu nedenle ilimin peşinden gidenler daha az kandırılırlar. İnanç ise aldatılmaya çok müsaittir. Ve nitekim özdeyişte bahsedilen cehaletin sebebi de bu aldatılmalardır.

 

İlimde aldatma çabası inançta aldatma çabasından çok daha fazladır. Ancak ilim, aldatılmalara izin vermez. Söyleyene değil referansı çok ve yaygın olana pirim verir. İlim her seferinde aynısı ile elde edilmeyen sonuçlara kandırmaca olarak görür.

 

Cehaletten ayrılacak ve ilime döneceksek ilk yapılacak şey inanç dünyamızda aldatılmalara izin vermemektir.  Gelişmek isteyen ülkeler "Kur'an okunan bitkiler daha çok gelişti"  şeklindeki haberlerin gazetede yer almasına izin vermediği gibi bu tür haberleri üretenleri cezalandırır.  Çünkü böyle bir şey olsa zaten biliniyor olunur.  http://www.haber7.com/bilim/haber/1029596-kuran-dinletilen-bitki-3-kat-fazla-buyudu

 

Yukarıdaki tespitin düzelmesi için neler yapılacağını aslında hepimiz biliyoruz.  Bu tespiti yapan Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu yolda çalıştığını biliyoruz.

 

Konuşmanın tam metni için http://www.tccb.gov.tr/haberler/410/34134/milleti-olusturan-bireylerin-manevi-donanimi-ne-kadar-guclu-ise-devletin-gelecegi-de-o-kadar-parlak-olur.html

 

Bu yazı 54164 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum